Cast Ajansların Moda Sektörüne Model Kazandırmadaki Rolü

Moda başta bayanlar olmak üzere çok fazla insanın ilgi alanı olmuştur.  Moda her yıl, her mevsim, her ay değişmektedir. Bazen yıllar önce moda olan kıyafetler bize göre komik gelse de günümüz moda sektörünün ilham kaynağı da geçmiş zaman modasıdır. Geleceğin ne getireceğini bilmediğimiz için gelecek zamanın moda akımını bilmek oldukça zordur ancak günümüz modası birçok insan tarafından beğenilmektedir. Modacılar insanların beğenebileceği tarzda giysiler tasarlamak için özel bir çaba sarf etmektedirler. Renkler, biçimler, tasarım, beden, model, ölçü gibi kavramlar moda sektöründe çok fazla kullanılan kavramlardır. Modacılar bir kıyafetten çok fazla sayıda tasarladığı gibi bazı ünlüler için sahne elbisesi, konser elbisesi ya da başka yerlerde kullanmaları için özel tasarım elbiseler de tasarlamaktadırlar.

Moda sektöründe özellikle ünlü modacılar tasarımlarını insanlara tanıtmak amacıyla çeşitli isimlerle defileler düzenlerler. Defileler esnasında birbirinden güzel modeller tasarımcıların hazırlamış olduğu elbiseleri giyip podyumlarda yürüyerek başka insanların bu elbiseleri görmelerini sağlar. Tasarımın tanıtılması için elbisenin içindeki modelinde kaliteli olması oldukça önemlidir. Bu yüzden model seçimi çok önemlidir. Modacılar kıyafetin tasarımı esnasında çok çaba sarf ettikleri için model arama ya da bulmak gibi uğraşlara girmezler. Bu nedenle ülkemizde modellik yapabilecek kapasitede olan insanların bu sektöre kazandırılması genellikle manken cast ajanslar tarafından yapılır.  Fiziğine ve kendine güvenen birçok insan cast ajanslara başvuru yapar ancak model olmak göründüğü kadar basit değildir. Model olmak için çok fazla şart vardır.

Model olmak için yaş, boy, kilo sınırı oldukça önemlidir. Bunun dışında yürüyüşün düzgün olması da gerekmektedir. Yürüyüş pozisyonu düzgün olmayan bir model adayı ne kadar güzel olursa olsun model olarak seçilmeyecektir ancak bazı cast ajansları model adaylarına yürüyüş eğitimi vermektedir. İyi bir model aynı zamanda çok iyi poz vermeli ve ondan istenilen duyguyu yüzüne yansıtmalıdır.    Cast manken ajansları tasarımcılara yönlendirmek için seçtiği modelleri seçerken oldukça kaliteli olan modelleri seçerler. Cast ajanslar yetenekli buldukları model adaylarına da eğitim vererek geliştirir ve uygun projelere yönlendirirler.

Kaynak: http://www.castajansbasvuru.net/reklam-ajanslarinin-televizyon-dunyasina-katkilari/