Çocukların Televizyon Sektöründeki Önemi

Çocuklar televizyon sektörünün en kıymetli ve değerli yüzleridir. Yapımcılar ve yönetmenler çocuk oyuncularına büyük bir önem vermektedir. Bu nedenle televizyonlarda çocuk oyuncular oldukça fazla bulunmakta ve oldukça fazla çocuk oyuncu ihtiyacı doğmaktadır. Televizyon seyircileri için en sempatik ve doğal görünen ve seyircilere pozitif bir etki sağlayan çocuklar büyük bir önem taşımaktadırlar. Her geçen gün artan çocuk oyuncuların artışı da bunun kanıtı niteliğindedir. Yapım şirketleri ve yönetmenler çocuk oyuncu teminini genel anlamda cast ajanslarından sağlamakta ve buralardan talep etmektedirler. Bu nedenle çocuk oyuncu başvurularının cast ajanslarına yapılması da oldukça önemlidir. Çocuklar televizyonlarda oldukça fazla yer almakta ve dizi filmlerin yanında televizyon programlarında da oldukça fazla yer bulmaya başlamışlardır. Televizyonda yapılan yarışmalarda da en çok izlenenler arasında çocukların içerisinde bulunduğu programlar olması da çocukların televizyon sektörü için önemini göstermektedir.

Televizyon seyircileri tarafından en çok beğenilen ve benimsenen oyuncular, çocuklar olduğundan dolayı da senaristler projelerine oldukça fazlaca çocuklara yer vermekte ve çocuk oyuncu ihtiyaçlarını fazlalaşmasına neden olmaktadırlar. Durum böyle olunca aileler çocuklarının da güzel bir geleceği ve oyunculuk deneyimlerinin küçük yaşta başlamaları için cast ajanslarına başvuruda bulunurlar. Cast ajanslarına 18 yaşından küçüklerin başvurması yasal olarak yasak olduğundan dolayı bu oyuncuların aileleriyle birlikte işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu durumda da ailenin düşünceleri çocuklarının gelecekleri için karar vermeleri gerekmektedir. Bu sırada çocuklarının gelişim süreçlerinde, okullarının aksamasında ve sosyal hayatlarında negatif etkilerin olması gibi konularda ebeveynler soru işaretleri içerisinde kalırlar. Fakat hem bakanlık tarafından hem de başvuruyu yapacağınız profesyonel cast ajansları tarafından çocuğunuzun hakları korunmaktadır. Bununla birlikte televizyon sektöründe ki yapımcılar, yönetmenler de bu haklara büyük bir önem vermekte ve haklarının yeterli düzeyde verilmesini sağlamaktadırlar. Kendileri için büyük bir önem taşıyan çocuk oyuncuların haklarını sonuna kadar vermekte ve savunmaktadırlar.

Çocuk oyuncular ayrıca çalışma saatleri hem sosyal hem de kişisel gelişimlerine engel olmayacak bir çalışma saatleri içerisinde bulundurulur aynı zamanda okul hayatlarında da başarısız olmalarının önüne geçmeye gayret edilir.

Kaynak: http://www.diziajans.com/cocuk-ve-bebek-cast-ajanslari/