Mankenlik İçin Aranan Fiziksel Özellikler

Çoğu insan kendisine verilen güzelliğin farkındadır ve bu güzelliği paraya çevirmek için mankenlik ve modellik konusunda girişimde bulunmak ister. Çünkü mankenlik bedensel güç olmaksızın az bir uğraşla çok para kazanmayı sağlar. Özellikle dünya da ve ülkemizde bazı firmalar ürünlerini daha geniş bir kitleye ulaştırmak için tanıtım günleri düzenlemekte ve burada mankenleri kullanmaktadır bu konuda en tecrübeli illerimizden bir tanesi Antalya da ki mankenlik ajanslarıdır. Genellikle mankenlerin tanıtımını yapacağı mamuller arasında tekstil, giyim, şampuan, makyaj, ,yiyecek, içecek, mobilya, aksesuar, teknolojik ürünler gibi şirketlerin tanıtımında mankenler kullanılmaktadır.

Mankenlik yapabilmek için güzellik kadar fiziksel güzelliğinde olması gerekir. Erkeklerde boy ölçüsünün ön şartı 1,80 iken, kadınlarda ise 1,70 boyunda olması şartı aranmaktadır. Manken olmak isteyen kişi uzun boylu ise bu onun için büyük bir avantaj olmakla birlikte yine de fiziki düzgünlükte önemlidir. Manken adayının bacaklarının düzgün olması ve göğüslerinin aşırı derecede büyük olmaması gibi faktörler de manken olma şartları arasında yer alır. Basenlerinin geniş olmaması da önemli faktörlerdendir. Herkesin bildiği gibi mankenlikte olmazsa olmaz fazla kilolu olmaması ve özellikle bel çevresinin ince olası önemli faktörlerdendir.

Mankenlikte görsellik ve fiziki şartların yanı sırasında özellikle bu konuda eğitim almak ta cok önemlidir. Bu konuda örnek gösterilecek iller arasında Antalya önemli bir paya sahiptir. Antalya da ki ajanslar bu konuda gerekli eğitimi sağlamaktadır.

Mankenlikte güzellik kadar firmaların size vermiş oldukları tanıtım ürünlerini en güzel şekilde sergilemek ve o kıyafeti üzerinde taşımakta çok önemlidir.

Manken adayı tanıtımını yapacağı ürünleri sergilerken güler yüzlü ve pozitif olmak zorundadır çünkü verdiği enerji ile müşterileri olumlu yönde etkilemesi gerekir. Sahil şehirlerimizden biri olan Antalya’da ki Ajanslar ürünleri ihraç ettikleri için güleryüz olmazsa olmazlardan biridir

Antalyaki mankenlik ajanslarınn en çok aradıkları özellik podyumda duruş ve yürüyüş konusunda beceriye sahip olmalarıdır.

Günümüzde mankenler genellikle mesleklerinin yanı sıra oyunculukta yapmaktadırlar. Antalya da ki oyunculuk ajansları bu konuda mankenleri oyunculuğa yönlendirerek değerlendirmektedir. Ülkemizde oyunculuk sektöründe Antalya da ki oyunculuk ajansları bir çok mankeni sektöre kazandırmıştır.