Oyuncu Ajanslarının İşleyişi

Oyunculuk pek çok kişinin yapmak istediği ve sinemanın yaygınlaşmasından beri popülerliğini her geçen gün arttıran bir meslek olma özelliğini taşıyor. Oyunculuk mesleğinin popülaritesinin her geçen gün artması sonucunda çoğu kişi bu mesleği yapmak için çeşitli yollara başvurmaya başladı. Bu yollar arasında en çok tercih edileni özel kurumlarda veya devlet üniversitelerinde eğitim almaktır. Bir diğer yol ise cast ajanslarına kayıt olmaktır. Oyuncu olmak isteyen kişiler eğitim aldıktan sonra çeşitli yapım şirketlerine başvurarak yeni dizi, film veya reklamlarda yer alabilirler. Oyuncu olmak isteyen kişiler cast ajanslarına başvurduklarında ise oyunculuk mesleğine giriş yapmak için bilgiler alabilir ve kendilerini piyasa da temsil edebilirler.

Bir cast ajansına başvuracak olan oyuncu adayı ilk olarak oyunculuk ajans isimleri hakkında araştırma yapmalı ve bu araştırma sonucunda kendisini iyi bir şekilde temsil edeceğini düşündüğü cast ajansını seçmelidir. Bunun yanında oyunculuk ajans isimleri aldatıcı olabildiği için oyuncu adayının iyi bir araştırma yapması ve bu araştırma sonucunda bir ajans seçmesi kendi kariyeri açısından oldukça önemlidir. Bir aday cast ajansına kayıt olduktan sonra ajansın işleyişine göre süreç genellikle şu şekilde devam eder; adayın fotoğrafları çekilerek ajansın kayıtları arasına alınır ayrıca bu fotoğraflar cast ajansının web sitesinde de yayınlanır. Daha sonrasında oyuncu adayları ile her yıl düzenli olarak yenilenecek olan bir sözleşme imzalanır. Yapım şirketleri, prodüksiyon ve reklam şirketleri ajansın arşivinde bulunan fotoğraflar arasından bir seçim yaparak ajans ile irtibata geçer ve yapımda yer alacak oyuncu seçilir. Daha sonrasında yapım şirketi ve oyuncu arasında bir görüşme gerçekleştiriliyor ve iki tarafta anlaşırsa bir sözleşme imzalanıyor. Bu sözleşme sonrasında oyuncunun alacağı ücretten cast ajansları belli bir oranda pay almaktadır.

Oyuncu adayları cast ajanslarını seçerken daha çok kendi şehirlerinde bulunan cast ajanslarını seçmeli, örnek olarak internet gibi ortamlarda arama yaparken oyunculuk ajansı bursa gibi terimler kullanmalıdır. Oyunculuk ajansı bursa gibi aramalar yaparak oyuncu adayları hem kendi şehirlerinde bulunan cast ajanslarını bulabilir hem de bu ajanslara daha kolay şekilde ulaşabilirler.