Showreel Nasıl Yapılır ?

Showreel kelime anlamı olarak film gösterisi demektir. Bu da yapılmakta olan her işin bir fotoğrafı ya da bir videosunun olması gerektiği anlamını taşımaktadır. Uzun yıllar boyunca yapılmakta olan çalışmaları gösteriminin sağlanabilmesi ve de bu yönde bir artı sağlanabilmesi için bu çekimlerin yapılabilmesi gerekmektedir. İşinde başarılı ve de tecrübeli bir oyuncunun bu yönde başarı sağlayabilmesi adına da dijital ya da analog bir kurgusunun ortalama olarak iki ya da üç dakikalık görsel bir şekilde sunumunun sağlanmış olmasıdır. Bu sunumun içeriğinde yer alan bilgiler kişinin çalışmalarını, deneyimlerini ve de bu yönde kazanmış oldukları tecrübeleri kısa ve akıcı bir dil anlatımının sağlanmış olması anlamını taşımaktadır.

Günümüzde teknolojinin gelişim sağlamsı üzerinde de bir çok projede cast ajanslarında yer alan cast direktörleri oyuncu taleplerinde bulunurlarken showreel talebinde bulunabilmektedirler. Kariyerlerinde başarı bir şekilde devam etmek isteyen kişilerin bu süreç de başarılı bir şekilde gelişim sağlanabilmesi için bu çekimlerin mutlak suret ile yer alması gerekmektedir. Cast oyunculuk ajansları oyunculuk yolunda başarılı bir gelecek yaşayabilmeleri için bu çekimleri temin etmeleri gelecekleri için büyük bir kazanç olabilmektedir. Amatör bir şekilde çekiminin sağlanmış olması durumunda kişilerin imajlarını kötü bir şekilde etkileyebileceği için bu aşama da kişileri bu ilk intibayı en doğru şekilde sergileyebilmeleri gerekmektedir. Oyuncu olmak isteyen bireylerin bu bağlamda başarılı ve profesyonel bir şekilde bu çekimleri sağlayabilmeleri cast ajanslarının başvuruları sırasında hem kendi geleceklerine adına hem de başarı bir şekilde sektörde yer edinebilmeleri adına önem arz etmektedir.

-Başarılı bir showreel ortalama 2 dakikadan fazla sürmemesi gerekmektedir.

-Showreel videosunun başlangıcında isim ve fotoğraf siyah bir fon üzerinde doğru bir şekilde yerleştirilmiş olması gerekmektedir.

-Bilindik film ve dizilerin sahnelerin kullanılmaması gerekmektedir.

-Profesyonel bir ortam olmadığı sürece sahneler kullanılması çekimde hataların oluşmasına sebep olabilmektedir.

-Oyunculuğun gösterimi sırasında ışık, ses, kamera gibi etkenlerin doğru bir şekilde yer alması çekimler aşamasında başarı sağlanabilmesi için önemli bir yer edebilmiş olmaktadır.

Kaynak :http://www.castajanskonya.net/reklam-cekimleri-ve-cast-ajanslari-arasindaki-iliski/