Cast Ajanslarının Dizi Projelerindeki Çalışma Şekli

Cast ajansları günümüzde birçok sektöre istihdam sağlamaktadır. Dizi, reklam ve film sektörlerinde görülen birçok oyuncu, model ya da manken cast ajanslarına bağlı olarak çalışmakta ve hayatını idam etmektedir. Bu ajanslar kapsamında birçok model ve manken çalışmakta aynı zamanda da cast ajanslarına başvuru yapmak için birbiriyle yarışmaktadır.

Son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle TV ekranları ve sosyal medyaya olan ilgi artmış ve insanlar mankenlik, oyunculuk gibi alanlara istekli olmuştur. Bu alanlarda çalıştırılmak üzere cast ajansları adayların başvurularını kabul etmekte ve bu aşamada onlarla ilgilenmektedir. Başvuru yapacak adaylarda çalışacağı alana göre belli başlı özellikler aranmaktadır. Bu özelliklerden en önemlisi görsel özelliklerin karşılanmasıdır. Adayın görsel anlamda kuvvetli olması çalışacağı alan açısından da kolaylık sağlayacaktır. Bunun dışında ekip çalışmasına uygunluk, aksesuar taşımaya uygunlukta göz önünde bulundurulmaktadır. Adayın çalışacağı alan göz önüne alındığında ekip çalışmasının her alanda gerekli olduğu görülmektedir. Çünkü bu tarz işle sağlam bir kadro ve ekip gerektirir. Fotoğraf çekimleri,dizi çekimleri, kostüm ve aksesuar hazırlıkları gibi birçok önemli iş tüm ekiple birlikte yürütülür.

 

 

Cast ajansların birçok alanda olduğu gibi en çok etkisinin olduğu alan dizi projeleridir. Dizi projelerinde birçok oyuncu ve manken cast ajansları bünyesinde yer almaktadır. Oyuculara gerekli ve en uygun proje kapsamında çalışması gereken alan için haber verilir. Oyuncu bu imkânları değerlendirerek gerekli alanlara istihdam sağlar. Daha sonra yetkililer tarafından oyuncunun verilen karaktere uygun olup olmadığı da kararlar arasında yer alır. Bunun dışında oyuncunun karaktere yatkınlığı, görsel özellikleri gibi birçok özellikte alanında uzman kişiler tarafından tespit edilir. Tespitler sonucunda oyuncu ihtiyaç duyulan alana yönlendirilir. Bu aşamadan sonrada en önemli olan oyuncunun rolünü en iyi şekilde seyirciye yansıtmasıdır. Buna bağlı olarak seyirciye oyuncunun samimiyeti geçecek ve dizinin geleceği açısından da olumlu sonuçlar elde edilecektir. Bu da aynı zamanda cast ajansının başarılı olmasını sağlayacaktır. Cast ajansının başarısı da bu bağlamda; beraberinde çalıştığı oyunculara bağlıdır. Tüm bu özelikler ve oyuncular arasından uygun koşullar sağlandığında başarı kendiliğinden gelecektir.