Oyunculukta Diksiyon Eğitimi

Cast ajanslar yapılan başvuruları değerlendirirken başvuru yapan kişilerin eğitimli veya eğitimsiz, şişman ya da zayıf, uzun ya da kısa olmalarına bakmaksızın gözle görünür bir engeli olmayan her başvuruyu kabul ederler. Bunun sebebi diziler, sinema filmleri, reklam filmleri, katalog çekimleri gibi birçok ekran ve moda sektörünün nabzını ellerinde tuttukları için kişi kataloglarını olabildiğince geniş tutmaya çalışırlar. Oyuncu olmak isteyen her yaştan insan, çocuğumu ajansa kaydettirmek istiyorum diyen anne veya babalar, başka bir mesleği olup oyunculuk hayali olan, ünlü olmak isteyen, kendinde yetenek ve hissi taşıyan herkes cast ajans başvuru formu doldurarak bu isteklerine bir adım daha yaklaşmış olabilirler.

 

Cast ajansları kapsamında oyuncu olmak isteği ile harekete geçecek olan adaylar; kısa süre içerisinde istenilenleri elde etmeye dayalı bir çalışmayı da hayata geçireceklerdir. Cast ajansları kapsamında harekete geçecek olan adaylar; kayıt işlemlerini de gerçekleştirmek durumunda kalacak olup; kısa süre içerisinde cast ajansları içerisinde yer almaları durumu da ortaya konulacaktır. Cast ajans başvurusu esnasında gereken sonuçları sağlayabilecek türde de etkin bir konumda da yer alacak olan isimler amaç haline getirdikleri meslek dallarına erişebilecek düzeyde de yer alarak bu alanda da önemli sonuçları sağlayabilmeleri aşamasında da ön planda da varlık göstereceklerdir.

Cast ajans firmaları kişi kataloglarını genişletmek ve proje sahibi müşterilerin isteklerine yanıt vermek adına çalışmalar göstermekte olsa da cast ajans başvurusu kabul edilmiş olan kişileri kişi kataloglarına eklemek adına profesyonel çekimler sağlamaktadırlar. Daha sonrasında ise kişi kataloğuna eklenen oyuncu adayı ile oldukça tek tek ilgilenmekte olup, oyuncu adaylarının hangi alanlarda daha iyi olduklarını belirlerler. Bunun dışında eksikliklerini de belirleyerek kişilerin eğitim almalarını sağlarlar. Bu eğitimler diksiyon eğitimi, oyunculuk eğitimi, jest ve mimik eğitimi, duruş eğitimi gibi eğitimler olup bu eğitimleri gerek kendi bünyelerinde gerek ise anlaşmalı olunan sanat okulları ve eğitim koçlarına yönlendirmeler yaparak gidermeye çalışmaktadırlar. Bunlardan en çok tercih edilen eğitim türü diksiyon eğitimi olmak ile birlikte oyuncu adaylarının düzgün bir konuşmaya sahip olmaları sağlanmak istenmektedir.