Cast Ajanslarının Çalışma Şartları

 

Her mesleğin öğrenildiği bir kurum bulunmaktadır. Oyunculuğun öğrenildiği yerlerden biri de cast ajanslarıdır. Oyuncu adayları bu ajanslarda gerekli yerlerle iletişime geçme imkanı bulmaktadır. Bununla birlikte kendi alanlarına ilgili bireylerle tanışma ve çevre edinme şansları da cast ajansları ile sağlanmaktadır.

Fakat cast ajansları dışarıdan bakıldığında ne kadar renkli gözükürse gözüksün oldukça stresli bir yerdir. Bu ajansların özellikle oyuncular açısından iki açıdan incelenmesi doğru olacaktır. İlk olarak ajanslara kayıt yaptıran oyuncu adayları iş imkanlarına kavuşacaktır. Daha önce gidemedikleri deneme çekimlerine, reklam filmlerine veya tanıtım organizasyonlarını oyunculuk ajansları aracılığı ile gidebilecektir. Bu yoğunluk her anlamda oyuncu adayına fayda sağlamaktadır. Yüzünü gerekli insanlara gösterme şansını elde eden oyuncu için geri kalan süreç kendi yeteneği doğrultusunda gelişmektedir. Adayın yeteneklerini göstermesinden ve kendini geliştirmesinden ajans sorumlu değildir.

 

Yoğun olarak çalışan oyuncu adaylarının cast ajanslarındaki ikinci bakış açısı rekabetten oluşmaktadır. Oyuncu adayı her daim yerine başka birinin de geçebileceğini düşünerek yaşamaktadır. Bu da onların psikolojik anlamda sorunlar hissetmelerine neden olmaktadır. Tüm adaylarda görülmese de stres birçok oyuncuda görülen bir durumdur. Oyunculuk ajansları oyuncularını herhangi bir iş ya da organizasyon için belli başlı yerlere gönderebilmektedir. Bu yerlerin hep ikamet edilen şehirde olma zorunluluğu da yoktur. Kimi oyuncu adayı için bu durum bir zorluk oluştursa da bir oyuncunun sıklıkla seyahat etmeye alışması gerekmektedir.

Cast ajanslarının tek çalışanları oyuncu adayları değildir. Ajansın ayakta durmasını ve oyuncuların yönlendirilmesini sağlayan bir teknik ekip de bulunmaktadır. Bu ekip de en az oyuncular kadar sıkı çalışmaktadır. Çünkü sektörde birden fazla cast ajansı yer almaktadır ve rekabet her alanda kendini göstermektedir. Fakat bu iş severek yapıldığında oldukça eğlenceli olarak görülmektedir. Çoğunlukla oyunculuk ajanslarının teknik ekibinde çalışan kişiler, adeta yıldızların doğumlarına şahit olmaktadır. Ajanların yüzleri olan insan kaynakları ya da iletişimle sorumlu kişilerin fiziklerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Prezantabl bir görünüm cast ajanslarının elemanlarından istedikleri özelliklerden sadece birini oluşturmaktadır. Bunun yanında ajanslardaki çalışma ortamının rahat olduğu bilinmektedir.

Kaynak: http://www.castajansim.net/turkiyenin-en-iyi-oyunculuk-ajansi