Cast Ajansları Eğitim Sağlar Mı?

Cast ajanlarının oyunculuk ve modellik mesleklerinde yapımcı şirketlere eleman ihtiyacını karşılayan bir birim olarak algılansa da özellikle ajans sayılarının artması insanların tercih çeşitliliğini arttırmaktadır.  Hayallerini oyunculuk üzerine kuran bir çok kişi artık ajansların sadece prodüksiyon şirketleri ile arasındaki iletişimi kurmalarından ziyade mesleğe hazırlık yapılıp yaptırılmadığına, geçmiş projelere kazandırdığı işlere, verdiği eğitimlerin olup olmadığı gibi bir çok noktada ince eleyip sık dokuyarak tercihlerini gerçekleştirmektedirler. Popülaritelerini arttırmak isteyen cast ajansları uzman ekipleri sayesinde en uygun projelere yüzler bulmanın yanı sıra oyunculuk eğitimi çalışma takvimleri oluşturarak adaylara ulaşmayı hedeflemektedirler.

Türkiye’de oyunculuk eğitimi dendiğinde, profesyonel cast ajanları ile birlikte ismi anılan kurs merkezi diğer adıyla eğitim atölyelerinden biri olan OYUNCU SAHNESİ  oyuncu Atölyesi ile oyunculukta kendisini eğitmek isteyenlere sektörde isim yapmış usta oyuncuların vermiş olduğu eğitimler ile adayların karşısına çıkmaktadır. 4 ve 6 aylık eğitim planlaması ile adayların karşısına çıkan atölyede Zehra Irmak Kızılışık, Yüksel Molla ve Seda Oğuz gibi usta oyuncular sahne deneyimleri ile birlikte eğitimlerde adaylara yardımcı oluyorlar.

Çok sayıda ajansın bulunması sebebiyle başvuruda ücret almayan ajanslar fotoğraf çekimi adı altında ücretler talep etmekteyken bu durumda artık yavaş yavaş ortadan kalmaktadır. Cast ajans ücretleri artık başvuru ve fotoğraf çekimleri ile değil oyuncuya verilen eğitim kursları karşılığında talep edilmektedir. 12 aylık taksitlere bölünebilen kurs ücretleri adayların daha kolay bir şekilde ödeme yapmasına imkân sağlamaktadır. Mandalina Oyuncu Atölyesi kurucusu olan Temmuz Karikutal, oyunculuk eğitimi almayı düşünen tüm adayların dikkatli bir araştırma neticesinde nereden oyunculuk eğitimi alabilirliğini yapması olarak belirtirken kursa başlamadan önce mutlaka o kursla alakalı olarak eğitmenleri dâhil araştırılmasını gerektiğini belirtmektedir.

Karikutal; “Sizin bir oyuncu adayı olarak yapmanız gereken en önemli şey, eğitim alacağınız ve almış olduğunuz eğitmenlerin isimlerini, geçmiş çalışmalarını ve deneyimlerini araştırmak olmalıdır. Unutulmaması gereken hususlardan biri oyunculuk eğitimi veren bazı yerlerin eğitim birikimleri olmamasına rağmen işin ticari boyutunu ön plana çıkarabilmektedir.” Dedi. Şunu ifade edebiliriz ki; iyi bir cast ajans başvurusu gerçekleştirildikten sonra alınacak eğitim ile birlikte sektöre adım atmak kolaylaşacaktır.