Çocuk Oyuncuların Büyük Oyunculara Göre Avantajları

Oyunculuk sektörü oldukça gelişmiş ve genişlemiş olup bununla birlikte yapılan yeni projeler de oldukça artmıştır. Projelerin artması ile birlikte oyuncu açığı da oldukça fazla olup, eski ritüelleri değiştirecek oyunculuk ajansları birçok yeni yüz arayışı içerisine girmiştir. Çocuk oyuncular her zaman projelerin sevilen yüzleri oldukları için hemen hemen her proje içerisinde yer almasına karşın çocuk oyuncular ile büyük oyuncular arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bunlar gerek oyunculuk ajansları içerisinde yapılacak olan anlaşmalarda olup gerek ise yer alacakları projelerde yer alacakları saatlere kadar değişimler göstermektedir. Bu şart ve koşullar sayesinde de çocuk oyuncuların büyük oyunculara göre bazı avantajları mevcuttur.

 

Çocukları için oyunculuk mesleğini icra etmesini isteyen, çocuklarında oyunculuk yetenek ve kabiliyeti olduğu düşünülen ve çocuklarının ekran önünde bulunmasını ayrıca geleceğine yatırım yapmak isteyen ebeveynler çocuk oyunculuk ajansları ile irtibata geçerek bu isteklerini yerine getirebilirler. Oyunculuk ajansları başvuru formu doldurmak isteyen ebeveynler öncelikle çocukları için kişisel bilgileri, kendi iletişim bilgilerini ve çocuklarına ait yakın zamanda çekilmiş olan bir fotoğraf eklemelilerdir. Başvurusu kabul edilen çocuk oyuncular seçmelere çağırılarak oyunculuk yetenekleri gözlemlenerek kişi kataloglarında olmayan özelliklere sahip çocuk oyuncuları seçerler. Oyunculuk ajansları tarafından seçilen çocuk oyuncu adayları için öncelikle kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Oyunculuk ajansları çocuk oyuncu adayları için yapacakları anlaşmalarda ebeveynlerinin imzasını istemekte olup kabul edilecek olan tüm hüküm ve koşulları vasisi tarafından kabul edilmiş olmaktadır. Oyunculuk ajansları sözleşmeleri hazırlarken çocuk oyuncular gerek eğitimlerinden geri kalmamaları gerek ise sosyal hayatlarının etkilenmemesi açısından daha rahat sözleşme koşullarına sahip olup bu sözleşme koşulları ile büyük oyunculara göre oldukça büyük avantaja sahiplerdir. Bunun yanı sıra çocuk oyuncu adayları herhangi bir proje içerisine dahil oldukları takdirde bulundukları proje kapsamında çalışma saatleri büyük oyunculara göre daha esnek saatler içerisinde olmak ile birlikte yapılacak olan çekimler için uyku ve okul saatleri göz önünde bulundurulmakta olup pedagojik açıdan da destek görmektedirler. Bu konuda çocuk oyuncuların ebeveynlerine de büyük bir pay düşmektedir.

Kaynak: http://www.castajans.blue/elif-dizisi