Karakteristik Oyuncu Nedir Nasıl Olunur

Karakteristik kelime anlamı bakımından ‘bir kimseye, topluluğa, ya da nesneye özgü olan ayırıcı nitelik’ demektir. Karakteristik oyuncu da kendinden tamamen farklı rolü kabullenip başarılı bir şekilde oynayabilmesidir. Örneğin kendiniz şehir hayatında büyümüş bir birey olsanız da oyuncu olduğunuz da bir aşiret dizisinde veya filminde görev alabilirsiniz.

Oyuncu olmak isteyenlerin ilk ve en büyük hatası bir anda başrol olma fikri ve olunamadığını yaşadıkları motive sorunudur. Oyuncu olmak için öncelikle cast ajanlarının etkisi büyüktür. Cast ajanları oyunculuk için ilk adım gibi gözükse de ilk adım içinizde oyunculuk ilgisi olup olmadığını sorgulamaktır. Eğer ilginiz varsa cast ajansları ilginizi bilgiye dönüştürebilecek bir yerdir. Sizi kamera karşısında hazır hale getiren cast ajansları yapım şirketleriyle ilişki halinde olduğundan size uygun rolleri getirebilecek güçtedir. Figüranlıktan başrollüğe gidecek bu serüvende fedakârlık en önemli özelliklerdendir. Çünkü hiç sizinle alakası olmayan bir rol de görev verilebilir. Karakteristik dediğimiz özellikte burada ortaya çıkıyor. Sizin karakteristik özelliklerinizde çelişen birçok role girmeniz gerekebilir. Örneğin rol de toplumunun da karakteristik özelliğine uymayan hırsızlık, dilencilik, katil gibi rollerde de görev almanız muhtemeldir. Yani her şeyden önce farklı yaşam biçimlerine ve sizden farklı özelliklere açık olmanız gerekiyor. Yeniliklere kapalı olursanız ekranda, toplumun karşısında size yakışmayan rolden dolayı aranan yüz haline gelemezsiniz. Bir diğer önemli özellikse oyuncu olmak için düzensiz ce aceleci, ciddiyetsiz davranırsanız bu da sizi başarı merdiveninde geriye götürecektir. 3-6 ay arası eğitimden sonra ‘ben oldum ’diyen oyuncu adayları da hemen başarılı bir başrol olamayacaklardır. Çünkü teoride ki bilgi ne kadar önemliyse pratikte de tecrübe kazanmanız sizi daha başarılı bir hale getirecektir.

Oyuncu adaylarının yaptığı ikince hata ise küçük rollerden sonra hemen büyük rollerde yer alacaklarını düşünmeleri ve her zaman bu şansa sahip olamayan oyuncuların da motive eksikliği yaşamasıdır. Oyunculukta bahsettiğimiz gibi iyi yerlere gelebilmeniz için sabır, azim ve fedakârlıktan geçiyor.  Öncelikle kendinizi tanıyın, yeniliklere açık olun ve azimle, acele etmeden ciddiye alınarak yapılan işler sizi kısa zamanda başarıya ulaştıracaktır.

Kaynak: http://www.castajanskonya.net/oyunculukta-dogalligin-onemi/