Yapımcılık Ve Cast Ajansları Arasındaki İlişki

Hızla büyüme sağlayan Sinema ve televizyon sektörü projelerde  yer almak üzere  yeni  yüzlere  ve oyunculara gereksinimi duymaktadır . bu gereksinim cast ajansları tarafından sağlanmaktadır. Cast  ajansları  bu sektörde büyük bir hizmet vermektedir. Ajanslar  oyuncu seçerken hiçbir portföye önem vermeden birçok kişiyi  bünyesinde bulundurmaktadır bunun başlıca sebebi yapım ajanslarının talep ettiği oyuncu modeline hitap edebilmesidir. Yapımcı; bir projenin  fikir aşamasından  gerçekleştirilmesine kadar olan süreçte maddi   masraflarını karşılayan planlama yapan ve koordinasyon sağlayan kişi ya da kurumlardır.

Yapım şirketleri  gerçekleştirmek istedikleri projelerde  oyuncu ve yeni  yüzler arayışını cast aracılığıyla sağlamaktadır bu bağlamda yapım şirketleri  ihtiyaç duydukları  oyuncuların boy kilo bayan erkek  yaş  ve fiziksel özelliklerini baz alarak cast ajanslarından oyuncu talebinde bulunarak temin edebilirler .kriterlere uyan  oyuncular  deneme çekimlerine çağrılır  ve bir elemeden geçerler  uygun görülen oyuncular projelere dahil edilirler.bu aşamadan sonra yapım şirketi ve cast ajansları  arasında  verilen proje  ile ilgili değerlendirme yapılarak sözleşme imzalanır .  Aynı zamanda  yapım şirketleri ve oyuncu adayları ile  köprü konumunda olan cast ajansları  oyunculara daha deneyimli ve eğitimli olmak adına çeşitli  kurslar açarak eğitim verebilir sanat okullarına yönlendirme yapabilirler. Oyuncuların bu eğitimlere dahil olması yapım şirketleri tarafından seçilirken onlara bir avantaj kazandıracaktır. Oyuncu adayları oyunculuk adına ilk eğitimlerini alarak eğitimli  oyuncu anlamında sektöre giriş yapabilirler Bu sayede  daha kaliteli  oyuncu temini sağlanabilir.

Cast ajanslarına başvuran Oyuncu adaylarının  profilleri  cast ajanslarının sisteminde yer almaktadır yapım şirketleri bu sayede ihtiyaç duydukları oyunculara ajansların sisteminden kolay erişim sağlayabilirler . Oyuncular ve yapım şirketleri  arasında  sağlıklı bir ilişki oluşması adına cast ajansları oyuncu adayları ile kendi arasında gereken anlaşmaları yaparak  oyuncuları bu konuda güvence altına almaktadır. oyuncular yapım şirketleri  tarafından seçildikten sonra  yapım şirketi ile ayrı bir mütabakat oluşturur proje boyunca oyuncuların yol yemek konaklama vb. masraflar  yapım şirketleri tarafından sağlanır oyuncu olarak bu sektörde ilerlemek isteyen herkes öncelikle cast ajanslarına başvurmalı ve gereken eğitimleri almalıdır. Akabinde yapım şirketlerinin sunduğu projelere dahil olarak  hedeflerine ulaşabilirler.

Kaynak: http://www.oyuncucastajans.com/yapimci-nedir-ne-is-yapar/