Model Olmak İçin Nereye Başvurmalıyım ?

Modellik oldukça ciddi ve disiplin gerektiren bir meslektir.  Ünlü markaların modeli olmak isteyenler öncelikle internet üzerinden model başvuru formu doldurmalıdır. Başvuru yaparken gönderilecek fotoğraflar mutlaka anlaşılır olmalıdır. Bu ajansların dikkatini çeken en önemli husustur. Model başvurusunda fotoğrafların portfolyo çekimi olduğu anlaşılmamalıdır. Çünkü beğenilen fotoğraflar ajans tarafından müşteriye gönderilmektedir ve müşteri de fotoğraf sahibinin acemi olduğunu değil profesyonel bir model olduğunu düşünmelidir. Ajansa başvuru esnasında en az 15 tane boydan olmak üzere fotoğraf gönderilmelidir. Fotoğrafların her biri farklı yerlerde, farklı elbise ve konseplerle olmalıdır. Model olmanın bir diğer önemli hususu ise saç ve makyajdır. İnsanın güzelliğini ön plana çıkaran saç ve makyaj model olacak kişinin fotoğraflarının da güzel çıkmasını sağlayacaktır.

Model olmak için ajanslar bu konuda kişiye daha çok imkan sağlamaktadır.  Ajansların modeller üzerinde görevleri ise kıyafet seçiminin en iyi şekilde yapılması ve defileye hazırlanması, reklam ve tanıtım filmlerinin seçilmesi ve mevsimlerine göre modelin defile elbiselerinin salonda ya da açık alanda alıcı firma önünde kendine özgü yeteneği ile müzik eşliğinde yürüyüş ve duruşlarının gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Model başvuru formunda, kişi mutlaka boyunu ve beden numaralarını belirtmelidir. Bunun yanı sıra fiziki açıdan ideal ölçülere sahip olmak, pozitif ve güleryüzlü olmak, çalışkan ve disiplinli olmak, kıyafetleri en iyi şekilde taşımak ve mankenlik eğitimi almak da oldukça önemlidir. Model başvurularını inceleyen yetkili en çok bu durumlara dikkat eder. Modellik mesleğinin büyük oranını kadınlar oluşturmaktadır. Model olmak için ajansların kadınlar üzerinde gösterdikleri ilgi bu sektör de oldukça büyük rağbet görmektedir. Kadınların formunu koruması ve yaşın ilerlemesinden dolayı kaynaklanan aksilikler, yüz güzelliğinin ve fiziki açıdan bozulmaların yaşanmaması için ajanslar bütün tedbirleri almaktadır. Çünkü model olmak her zaman formun korunmasına ve doğal güzelliğin sağlanmasına özen göstermek demektir. Bu konuda eğitim almış kişiler ise daha şanslıdır. Çünkü ajanslar kişilerin yapacağı meslek hakkında bilgiye sahip olmasını ve yetenekli olmasını her zaman bir adım önde başlamış olarak görürler.