Stand Hostesleri Ne İş Yapar?

Herhangi bir konuda tanıtım amaçlı yapılan eylem ve işlerde müşterilere tanıtılacak ürün hakkında bilgi veren kişilere stand hostesi denir. Stand hostesleri  bir çok konuda tanıtım yaparlar. Bunlardan bazıları panel, kongre, bayi toplantıları, market etkinlikleri bunlardan bazılarıdır. Stant hostesinde dikkat edilen en önemli  özellik boy ve kilo oranı ve görselliğidir. Bunun yanı sıra fotoğraf kalitesi de baz almaktadır. Bir firma stand hostesi ile çalışıp çalışmayacağına karar verirken onunla çalışacağı fiyat aralığını da kendisi ile konuşur. .Hostes bu fiyatı  kabul ederse birlikte  organizasyonlarda çalışmaya başlarlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Stant hosteslerinin part time çalışma olarak değerlendirir. Ücreti noktasında ise ortalama bir stant hostesi  70tl ile 200 Tl arasında ücret almaktadır. Bunun yanı sıra görselliği yüksek olan stant hostesi daha fazla ücret almaktadır. Görsellikle yüz güzelliği, uzun boyluluk ve güler yüzlü olmak en önemli etkendir. Ayrıca stant hosteslerinde yabancı dilde bir o kadar önemlidir. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi gelişmiş şehirler de de bu fiyatlar farklılık gösterebilir.

Stand hostesleri olmak  için iyi bir konuşma yeteneğine de sahip olmak çok önemlidir. Stantlarda yapılan tanıtım esnasında farklı markalar ve farklı ürünler arasındaki karışıklığı ürünlerin farklılıklarını ve özelliklerini anlatarak müşterinin kafasında oluşan soru işaretlerini gidermeye yardımcı olurlar.  Bu da müşterinin ürün hakkında bilgi sahibi olmasını ve ürünün özelliklerini öğrenerek o ürünü bilinçli olarak almasını sağlar.

Stand hostesleri nasıl olunur sorusunun cevabı ise günümüzde ajansların bu konuda ki etkileri son derece önemlidir. Hostes adaylarının kendine güvenen ve part time çalışabilecek kişiler ajans şirketine başvurusunu yaptıktan sonra ajans şirketi de  o kişiyi en iyi şekilde değerlendirip firmaya sunmaktadır. Stant hosteslerinin görevlerinden bazıları şu şekildedir; Katalog satışı yapmak, program akışında duyuru yapmak, ziyaretçi ve müşterilere tanıtım yapmak, ofis hizmetlerine yardımcı olmak bunlardan bazılarıdır.

Stant hostesleri part time çalışma sahasında olduğu için genellikle üniversite öğrencilerini tercih etmektedir. Bunun nedenlerinden biri de eğitimli gençlerin iletişim kurabilme yeteneklerinin fazla olasıdır.