Oyunculuk Ve Yetenek Arasındaki İlişki

Oyunculuk Ve Yetenek Arasındaki İlişki

Son yılların en gözde mesleği olan oyunculuk özellikle gençler arasında hızla yayılmaktadır. Genç bayanlar ve erkekler televizyon ekranlarında ve sinema ekranlarında gördükleri oyuncuların hayatına özenirler. Onları gördükçe bu işi yapma arzusu her genç için parlak bir fikir olarak görülür. Ancak her mesleği herkesin yapamayacağı nasıl bir gerçek ise oyunculuk mesleğini de herkesin yapamayacağı bir gerçektir. Sadece bayanlar için güzellik erkekler için ise yakışıklılık ve ekran ışığına sahip olmak maalesef yeterli değildir. Oyunculuk bir yetenek işi olup yoğun çaba gerektirmektedir.

Oyuncu olmak için bazı özelliklere sahip olunması gerekmektedir.

Bunlar; ilk olarak tabi ki yetenek, gerekli ve yeterli bir eğitim, çok çalışmak, gözlemlediğini anlayabilmek kurgulaya bilmek, zekasını duygu ağırlıklı kullanabilmek, gerekli ve yeterli Türkçe bilmek ve kullana bilmek, ses tonunu yeterli hızda ve tonda olarak uygun bir şekilde kullana bilmek, beden hareketlerini tavırlarını yani beden dilini gerektiği yerlerde gerektiği gibi kullanıp net tavırlar sergiye bilmek, farklı dil bilgisine hakim olmak oyunculuk gereği bazı dillerde filmler çekilebilir veya bir film içince yabancı bir oyuncu ile iletişim kurması gerekebilir, ayrıca oyuncuların oyun için gerekli belli bir bilgi beceri sahibi olmaları gerekebilir. Örneğin film için bir dans edilmesi gereken bir bölümde ünlü bir dansçı gibi dans edebilmeli, bir şarkı söylenmesi gereken bir bölümde ise bir şarkıcı kılığına bürünebilmelidir.

Tek başına bilgi ve beceri ile yapılabilecek bir meslek değildir oyunculuk. Taklit etmek ile değil ancak oyuncu olmak için yaratmak gerekir. Sonuç olarak yorum ve doğaçlama yeteneği olmayanlar oyuncu olamaz. Kâğıt üzerindeki yazan cümleleri rolleri ne kadar ezberler iseniz ezberleyin pratiğe geçiremeyip o duyguyu yaşatamıyorsanız oyunculuk yeteneğine sahip değilsinizdir. Kendinizi bir sahnede kamera önünde sergileyip kanıtlayamıyor iseniz oyuncu olmuş sayılmazsınız maalesef.

Eğer oyuncu olmak istiyorsanız zorlu bir yolculuğa hazır olmalısınız. Bu yollarda başarılı olmak özendiğiniz ünlü oyuncular gibi olmak istiyorsanız ve dünyaya adınızı duyurmak istiyorsanız bu iş için yetenekli olmalı, çevrenize duyarlı olmalı,  bu işi severek ve isteyerek yapmalı, eğitimli, kültürlü olmalısınız.