Yüz Mankenliğinin Cast Ajansındaki Yeri

Mankenlik mesleği kendi içerisinde; büyük beden mankenliği, el mankenliği,  ayak mankenliği gibi alt dallara ayrılmaktadır. Bunlardan birisi de yüz mankenliğidir. Yüz mankenliği moda dünyasında, reklam dünyasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra dizi ve film dünyasına kadar da uzanan yüz mankenleri her cast ajansı bünyesinde bulunarak televizyon dünyasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Bunun en temeli ise yüzde mankenlerinin her alanda oldukça dikkat çekici olmasıdır. Bu sebeple yüz mankenleri kozmetikte veya diğer reklam unsurlarında daha ilgi çekici hale getirdikleri için tüketici açısından da ilgiyi üzerine toplayarak daha profesyonel bir faaliyet gerçekleştirmektedir. Daha fazlası ise şu şekildedir;

  • Yüz mankenleri orantılı bir yüz yapısına sahip oldukları için daha iyi bir şekilde ürün tanıtımı yapabilmektedir.
  • Yüz mankenleri etkili bakış özelliği ile de mesleki yeterlilik kazanabilmektedir.
  • Yüz mankenleri neredeyse tüm sektör de yer alabilmektedir. Tesettür giyimden, kozmetiğe her dalda aktif olabilmektedirler.

Bu sebeple yüz mankenleri ülkemizde de cast ajanslarının da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Reklam ajansları ve yapımcılar bu ihtiyacın ortaya çıkması durumunda cast ajansı ile bağlantı halinde bulunarak bu ihtiyacı karşılayan yapımcılar gerekli görüşmeleri yaparak yüz mankenlerinin sektöre dahil etmektedirler. Bu sebeple de yüz mankeni olmak isteyen kişiler cast ajansına başvuru yaparak gerekli olan şartları sağlaması durumunda sektör için hazır hale gelene kadar ve görüşme ayarlanana kadar aday kendini geliştirmeli ve yüz bakımını düzenli olarak yapmalıdır. Kozmetik dünyasının hazinesi olan yüz mankenleri sektörde büyük bir önem arz ettiğinden ve bu alanda yoğunlaşan kişilerin de az olması sebebi ile cast ajanslarının bu arayışa girerek yeni yüzler kazandırması cast ajanslarının da önemli hale gelmesini sağlamıştır. Bu sebeple de cast ajansları farklı seçenekler ile yüzleri barındırmaktadır ve bu kişilere uygun olan projeleri kişilere sağlamaktadır. Kişiler de gerekli poz verebilme yeteneğini tamamladıktan sonra kataloglarında vazgeçilmez unsuru haline gelebilirsiniz. Tüm bunların gerçekleşmesi için gerekli azmi göstermeniz durumunda yüz mankenleri için uygun aday olabilirsiniz.

 

Kaynak: http://www.castajansi.ist/manken-olmak-icin-istenilen-ozellikler-nelerdir/