Bir Filmin Oluşturulma Süreci

Günümüzde film sektörü de dizi sektörü de aldı başını gidiyor. Çok sayıda insan tarafından beğenilerek izlenen bu filmlerin oluşturulma süreçleri oldukça zorlu yollardan geçmektedir. Bir filmin oluşturulma süreci nasıldır, kimler tarafından oluşturulur diye merak ediyorsanız bu yazı tam da sizin okumanız için yazılan bir yazı olabilir. Bu yazıda filmin oluşturulma süreci ile ilgili bildiğimiz şeylerden bahsedeceğiz.

Beğenerek izlediğiniz sinema sektörünün de vazgeçilmezi olan filmlerin oluşturulma süreci ilk olarak ortaya atılan bir fikir sayesinde başlar.  Bu fikri genellikle filmlerin yapımcılığını üstlenen kişiler seçer. Peki seçilen fikrin herhangi bir konu üzerine olması mı gerekir? Hayır, gerekmez. Bu fikir herhangi bir kitaptan ya da filmden alınabilir. Ayrıca bunların yanı sıra yaşanılan, etkisinde kalınan herhangi bir olay da olabilir. Bu film yazıya dökülür ve senaryosunun hazırlanması için hazır bir hale getirilir. Senaryosu tamamlandıktan sonra yapımcı tarafından bir bütçe planlaması hazırlanır. Daha sonra setin kurulması, film çekimi için gereken mekânın ve zamanın seçilmesi gerekmektedir. Film çekimi için gereken sahne aksesuarları ve kostümler de ayarlanmalı ve çekimler için hazır hale getirilmelidir. Set ekibinin eksiksiz olması da iyi bir film olması için oldukça önemlidir. Set ekibinde yardımcı yönetmen den kostüm sorumlusuna kadar birçok kişi yer almaktadır. Bütün hazırlıklar bittikten ve film çekildikten sonra filmin seyirciye sunulabilmesi için montajın yapılması ve ayrıca film müziklerinin ayarlanması gerekir. Bunlar da tamamlandıktan sonra filmin reklamlar aracılığıyla tanıtılması sağlanır. Tanıtımlarla birlikte filmin hangi tarihlerde ve nerelerde gösterime gireceği de açıklanır. Vizyona girmeden önce düzenlenen Gala ile birlikte flm yönetmen, yapımcı ve oyuncuları seyircilerle buluşur. Daha sonra hazırlanan film sinemada vizyona girer.

Yani anlayacağınız izlediğimiz filmlerin düşünüldüğü kadar kolay bir süreci yoktur. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar dikkat edilerek düşünülmesi gerekmektedir. Bu filmler için en önemli olan unsurlardan birisi de oyuncu seçimleridir. Oyuncu seçimleri genellikle cast ajansları yardımıyla seçilmektedir. Film sektörü içine girmek ve ileride iyi bir oyuncu olmak istiyorsanız bir cast ajansına başvuru yaparak bu yolda ilk adımınızı atabilirsiniz.