Cast Ajanslarının Güvenilirliği

Oyuncu olabilmek için oyuncu adaylarına en çok destekçi olarak görev yapan kurum cast ajanslarıdır. Oyuncu olmak göründüğü kadar da kolay değildir. Cast ajansları dizilerde, filmlerde reklamlarda ve katalog çekimlerinde çocuk genç ve yetişkin ayırımı yapmadan her kesimden ve her yaştan insanlara hizmet sunarlar.

Kişi oyunculuk kariyerine cast ajans ile başlar ve burada önemli olan husus ise şudur ki oyuncu adayı güvenilir bir cast ajansa başvuru yapabilmesidir.Cast ajansları aynı zamanda oyuncuların menajerlik görevini de üstlendiklerinden dolayı güvenilirdirler. Yapımcı şirketler ile oyuncu adayları arasında ki irtibatı sağladığı için her iki taraf için de en öncelik verilen konu güvenilir ajans olmalarıdır.

Dizi, film ve reklam filmi seçmelerinde oyuncu adayları ile ajanslar 13 bölüm üzerinden anlaşma yaparlar. Ajanslar oyuncu adayları ile yaptıkları sözleşmeler gereği oyuncuların kazançlarından yüzde yirmi pay alırlar. Türkiye de bir çok  cast ajans bulunmaktadır. Bunun en önemli sebebi dizi ve filmlerin sevenlerinin artmasıdır.

Hemen hemen her ilimiz dede özellikle büyük şehirlerde cast ajansları oyuncu adaylarına hizmet vermektedir.  Cast ajanslarının merkezi ise İstanbuldur. Güvenilir cast ajansların da dikkat edilecek en önemli husus ajansın daha önceden sinema ve reklam dünyasına kazandırdıkları oyuncuların başarıları ve memnuniyetleri oyuncu adayları için cast ajansları büyük bir referans olup tercih etmelerinde etkendir. Bu nedenle oyuncular güvenilir oyuncu ajanslarını bulup başvuru yapmalıdırlar.

Cast ajansa başvurular oyuncu adaylarının akıllarına ilk gelen sorular arasında güvenilir ajansa başvuru yaptım mı sorusudur. Bunu için iyi bir araştırma yapmak ve referans olarak sundukları oyunculara dikkat alması ve ajanslarla yapılacak olan sözleşme şartlarına oyuncu adaylarının çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Cast ajansların kaliteli ve güvenilir olmasına bir de şu acıdan bakılabilir. Cast Ajans sizi para tuzağına düşürmeye çalışabilir, sizi kullanıyor olabilir ve her adımında sizden para talep ediyor ise o tarz cast ajanslarından uzak durmak gerekir. İstanbul merkezli cast ajansların çok olduğu bölgede fenomen olan ajanslar tercih edilmesi daha faydalıdır.